Yeni Kimlik Kartlarının Dağıtılacağı Tarih Belli Oldu!

tarafından
23
Yeni Kimlik Kartlarının Dağıtılacağı Tarih Belli Oldu!

                                    Yeni Kimlik Kartlarının Dağıtılacağı Tarih Belli Oldu!                                              Yeni Kimlik Kartlarının Dağıtılacağı Tarih Belli Oldu!
Başbakan yardımcısı olan Lütfi Elvan, imal edilen yeni kimlik kartlarının ilk şekilde Kırıkkale’de 14 Mart tarihinden itibaren dağıtacaklarını bildirdi.
bundan böyle yapılmış olan yeni kimlik kartlarına kavuşmamıza 1 aydan daha kısa bir süre kaldı. Nüfus ve Vatandaşlık işleri umumi Müdürlüğü‘nün yürütmüş bulunduğu çalışma çerçevesine yapılmış olan tüm hazırlıkları yapılmış olan çipli kimlik kartları, ilk olarak Kırıkkale’de 14 Mart’ta dağıtılacak.
Pilot bölge olarak seçilmiş olan Kırıkkale’nin ardından yeni kimlik kartlarının tüm vilayetlerde yaygınlaştırılması, ortalama üç yıl sonra da bütün vatandaşlara dağıtılması hedeflenmektedir.
çipli kimlik kartlarının basımında, banknot basımında kullanışmış olan teknikler kullanıldı. Görsel şekilde ise Osmanlı motifleri, Selçuklu çizgileri ve cumhuriyet’in modern çizgilerinden faydanılarak motifler oluşturuldu.
Güvenlik önlemi üst düzeyde olacak
Dünyadaki benzerlerine göre yerli bir mühendislik ve üretim katma değerleri yüksek olan kimlik kartları, görsel, elektronik ve kimyasal çok sayıda güvenlik unsuru bünyesinde barındırmakta. TüBiTAK nedeni ile geliştirilmiş olan şifre mekanizmasıyla korunmakta olan kimlik kartları, kötü niyetlerin ellerine geçmiş olsa bile içerisindeki bilgilere ulaşılması tam anlamıyla mümkün olmayan olacak.
Kimlik kartları nasıl alınır ?
Kimlik kartlarını almak için ilçe nüfus müdürlüklerine şahsi olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. sağlık sorunlardan ötürü ve ya bu gibi sebeplerden ötürü içle nüfus müdürlüklerine gidemeyen kişiler için başvurularının kabul edilmesi için lüzumlu teknik detaylar hazırlandı.