WhatsApp’ın Tek Rakibi WeChat, 1 Milyar Kullanıcı Sayısına Ulaştı

tarafından
17
WhatsApp’ın Tek Rakibi WeChat, 1 Milyar Kullanıcı Sayısına Ulaştı

WhatsApp’ın Tek Rakibi WeChat, 1 Milyar Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Çin’in popüler anlık mesajlaşma uygulaması WeChat, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. WhatsApp’ın en büyük rakibi olarak görünen WeChat sadece anlık mesajlaşma değil taksi çağırma, yemek siparişi, doktor randevusu, para gönderme ve yeni arkadaşlar bulmak gibi çeşitli özellikleri sağlıyor.

Bence WhatsApp’tan daha kaliteli ve geniş özellik yelpazesine sahip bir uygulama, ancak Türkiye’de pek değeri bilinmiyor ne de olsa Çin’li…

[irp posts=”1549″ name=”Apple, Harika Bir Klavye İçin Patent Yayınladı”]

WhatsApp ve türevi uygulamalar Çin’de yasak olduğu için WeChat’in bu kadar popüler olduğunu düşünüyorum. Çin’de insanlar tek tek WeChat’i kullanmak için resmen davet ediliyor. Çin’de yaşayan arkadaşımın dediğine göre, kargo şirketleri ile birlikte insanların uygulamayı kullanmaları için davet gönderiyorlarmış.

Haliyle bu kadar kalabalık bir ülke olmasından ötürü, WhatsApp ve çeşitli uygulamaların yasak olmasından ötürü WhatsApp’ı yakalama olasılığı gayet normal. Aksi takdir de WhatsApp ile boy ölçüşemezdi. Kullanıcıların %89’u Çin’de, yani 899 milyon kullanıcı direkt olarak ana ülkede.

WeChat tarafından gelen açıklamada; “aktif kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşıldığı, ancak aktif kullanıcı sayısının, aktif hesap sayısı ile aynı olmayacağını, herkes 2-3 adet hesap açabileceği için bunu şimdilik açıklamıyoruz” denildi.

Siz ne düşünüyorsunuz, WhatsApp’ın Çin’de yasak olması ile ilgili?