Uber-Taksi Kavgası Nereye Gidiyor?

tarafından
31
Uber-Taksi Kavgası Nereye Gidiyor?

Uber-Taksi Kavgası Nereye Gidiyor?

Bana kalırsa kimsenin kavga etmesini gerektiren bir durum yok, çünkü Uber öncesinde dahi Türkiye’de VİP taşımacılık sektörü vardı. Hatta bu sektör de büyük derece de rekabet vardı. Tanıdığımız ve hatta kullandığımız bir çok VİP taşıma firması mevcut Türkiye’de. Uber gelene kadar hiçbir sorun yoktu ama ne zaman Uber Türkiye piyasasına girdi, o zaman kavgalar başladı, tehditler başladı ve olay git gide büyüyor.

Özellikle İstanbul’da son günlerde Uber sürücülerine karşı yapılan saldırılar, taksi-Uber rekabetini yükseltti. Ancak bu rekabet tatlı rekabet değil, neredeyse cinayetlere yol açacak seviyeye geldi.  Esenler Otogarı’nda 5 taksici tarafından darp edilen Uber sürücüsü, bugün darp raporu ile birlikte savcılığa başvurdu. Taksi şöforleri ise gözaltına alınmaya devam ediyor. Sürücünün önünü kesip tehdit ederek, bıçaklarla ve sopalarla araca zarar verdiler. Şimdi ise savcılık makamı ile başları dertte. Bir diğer saldırı ise, yeri tam olarak bilinmese dahi, silahla oldu. Bir Uber sürücüsüne ateşle saldırı yaptılar. Araca 4 kurşun isabet etti, çok şükür ölen ya da yaralanan yok.

Bunca  olay olmasına rağmen, Uber tarafından yapılan resmi bir açıklama hala yok. Neden sessiz kaldıklarını hala anlamıyorum, insanların ölmesi, tehdide uğraması ve ölüm korkusu ile burun buruna gelmeleri gerekmiyor.

Peki Rakamlar Neyi İşaret Ediyor?

Resmi rakamlara göre İstanbul’da 18 binden fazla taksi mevcut. Taksi çalıştıranların büyük bir çoğunluğu ise plakayı kiralama yöntemini kullanıyor. Bir taksi plakası ayda 7.000₺ civarında. Taksicilik mesleğinin ölmek üzere olduğu bir Türkiye’de, bir de Uber gibi büyük ve köklü bir firma, her yere ulaşabilme ve teknolojinin gücünü kullanan bir şirket. Uber sürücüleri, kazançlarından vergi ödediklerini beyan ederken taksiciler bunun yalan olduğunu ifade etmekten çekinmiyor.

[irp posts=”1170″ name=”PES 2018 Oynayış Videosu Yayımlandı!”]

Gelişmeler devam ettikçe bizler de aktarmaya devam edeceğiz. Umarım bu kavga son bulur, taksiciler saldırmak yerine daha kreatif bir fikir ile Uber’e rakip olurlar. Çünkü onlar bizim memleketimizin insanları ve evlerine ekmek götürebilmek için ayda 10.000₺üzerinde kazanmak zorundalar.