Stres Çarkının Zararları!

tarafından
25
Stres Çarkının Zararları!

Son günlerin popüler ürünü olan ve çocukları esir alan stres çarklarının zararları da ortaya çıkmaya başladı. Dikkat dağınıklığına ve bağımlılığa neden olduğu söylenen bu çarkların insanları stresten uzaklaştırdığı mı yoksa daha da vahim durumlara mı soktuğu tartışılmaya başladı. İşte Stres Çarkının zararları!

[irp posts=”523″ name=”Derin Tarih Atatürke Hakaret Sebebiyle Ceza Aldı! O Anlar!”]

Stres Çarkının Zararları

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Pedagog Doç. Dr. Tuncay Dilci bu tartışmalara açıklık getirdi. Son zamanların en popüler ürünü olan ve milyonlarca satan bu ürün ile ilgili şunları söyledi:

Çocukla stres kavramı arasındaki ilişki, çocuğun oyun ve oyalama araçlarından yoksunluğundan kaynaklıdır. Bu boşluk doldurulmazsa çocuğun panik halde olması, sıkılması şeklindeki halleri tabii ki stres gibi görünür. ‘Çocukta stres yok’ demiyoruz ama direkt strese bağlı bir yönelimden dolayı değil, oyun boşluğundan kaynaklı ‘stres çarkı’na yönelim söz konusu

cümlelerinden sonra bizim zamanımızda da topaçlar vardı diyerek bu ürünlerin sadece oyun ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyen Dilci, bu ürünlerin stresi azaltmadığı aksine sürekli kullanımda çocuğun derse olan dikkatinin de azaltacağını belirtti.

 

ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin önlem alıp oyuncağı yasakladığını söyleyen Dilci değerlendirmelerine devam etti:

Bu araçlar çocukların gelişim dönemlerinde küçük kas gelişiminin daha sağlıklı yürümesi için belki bir fırsat olabilir. Zaman geçirme ve oyalama aracı olarak görülse de otistik ya da dikkat eksikliği olan çocukların ‘stres çarkı’nın dönüşünü sürekli takip etme eğiliminde olmaları, onlarda dikkati toplamak için kullanılabilir ancak stres çarkı sağlıklı çocukta anti sosyal kişilik gelişimine zemin hazırlayabilir. Farklı ve dikkat çekici renklerin bu cihaz üzerinde kullanılması sağlıklı çocuklarda o renkleri bilinç altında takibe zorlayacağı için dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çocukların gelişim döneminde 14-15 yaşına kadar bu olumsuz etkileri gözlemlenebilir. Bu nedenle ailelerin çocuklarına bunu kullandırtma noktasında dikkatli olmaları gerekir ve çocuklarında bağımlılık yapabilir.

Hocamızın sözlerine katılıp, bizde stres çarkının zararları olduğunu düşünüyoruz. Bu ve benzeri ticaret/ürün oyunlarına karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz.