.MP3 Bitiyor! Mp3 Dosya Formatı Tarih Oluyor!

tarafından
23
.MP3 Bitiyor! Mp3 Dosya Formatı Tarih Oluyor!

Tüm dünya tarafından müzik dinlemek için kullanılan dosyaların tamamı neredeyse .mp3 formatında. Ama mp3 dosyasının telif haklarını elinde bulunduran firma bugünden itibaren yapılacak herhangi bir lisans başvurusunu onaylamayacaklarını duyurdu. Yani Dünya tarihinden ve Teknoloji tarihinden .MP3 formatının silinmesi için geri sayım başladı. Yakın zamanda mevcut şekilde mp3 formatı lisansına sahip olan ürünlerinde lisans tarihleri bittiğinde artık dünya üzerinde kimse mp3 formatını kullanamayacak.

Hali hazırda evlerimizde bulundurduğumuz mp3 dosyaları ise telif hakkına girerek sizlere bu konuda dava açılabilecek. Telif haklarını elinde bulunduran firma olan FRAUNHOFER INSTITUTE bu format için daha fazla lisans verilmeyeceğini lisans süresi dolanlar içinde yenileme yapılmayacağını duyurdu.

[irp posts=”685″ name=”2017 Yılının En Güzel WhatsApp Durumları”]

EE? Artık Müzik Olmayacak Mı? Ses Kaydı da mı yok!

Arkadaşlar aslında dünyanın %98’i mp3 formatını da kullansa ses dosyaları için tek kullanılan format .mp3 değil. Ses dosyalarında muziklerde ve ses kayıtlarında kullanılabilecek diğer formatların en sık kullanılanları ise şu şekilde;

  • .wav
  • .amr
  • .flac
  • .m4a
  • .vlc

Bunlar en sık kullanılanları olmakla birlikte 100+ ses dosyası formatı da bu gün bulunmak da ve bunlardan yaklaşık olarak 5-6 tanesini mevcut cihazlarımız ek bir programa ihtiyaç duymadan çalıştırabiliyor.

.Mp3 Artık Yok. Neye Yönelinecek?

.Mp3’ün bitmesiyle hem Android hem iOS hemde Windowslu cihalarda ek programlara ihtiyaç duymadan çalışabilen .wav gibi formatlara yönelinebilir lakin. Mp3’ün sahneden çekilmesi beraberinde yeni ve daha güçlü bir ses dosyası formatının da gelebileceğinin habercisi. Yani FRAUNHOFER INSTITUTE bu lisans işlemini bitirirken yeni bir ses dosyası formatı oluşturabilir yada başka bir firma bu iş üzerinde çalışmalar yapabilir. Gelecek bize ne gösterecek bilmiyoruz.