iOS Mu Android Mi 2017 Kıyaslaması !

tarafından
17
iOS Mu Android Mi 2017 Kıyaslaması !

iOS Mu Android Mi 2017 yılında insanların hala telefon almadan önce düştükleri büyük bir çelişki ve genel olarak ios mu android mi sorularının cevabı da her geçen gün yayımlanan Android ve iOs güncellemeleri ile biliyorsunuz ki değişiyor. Fakat kullanıcıların bir çoğu kalıp bir fikri yıllardır savunuyor. Android hiç ilerleme kaydedemedi mi? iOS hala en hızlısı mı? Sizin için bu haberde ios mu android mi 2017 şartlarına göre değerlendirip kararı ise size bırakacağız..

Karşılaştırmada İlk Adım!

İnsanlar neye rağbet gösteriyor sorusunun cevabı için öncelikle Dünya çapında daha sonrada Türkiye üzerinde yapılan tüm  internet aramalarını analiz ettik ve bakalım dünyada ios mu android mi önde yada türkiyede android mi ios mu önde!

Ocak – Nisan Baz Alınarak Dünyada iOS mu Android mi 2017 !

 

2017 yılında toplam android alanındaki yapılan tüm aranmalar ortalama olarak 100 milyon civarında. 2016 yılına göre Türkçe dilinde bir değişim yüzdesi yok yani ne gerilemiş nede ilerlemiş. 2016 yılıdnan sonra Androide daha büyük bir rabet olmuş demek yanlış olur ama bu iOS daha önde demek de olmuyor. Türkiye’de belkide zaten %90lık bir kesim Android kullanıcısı…

2017 Yılında Android ile aynı düzeyde aranan ios da 2016 yılı aynı döneme göre bir değişiklik yada aranmalar da bir artış gerçekleşmemiş.

Aranma sonuçlarında gördük ki aramalarında dünya düzeyinde hiçbirisi öne geçmemiş ve oran aynı şekilde korunmuş. Peki gelen son güncellemeler ile hangi seçeneği seçmek daha mantıklı  diye soracak olursanız hemen aşağıdan güncel bilinen ve sık sık dile getirilen sorunları sizlerle paylaştık işte 2017 de en çok sorun yaratan yada beğenilen farkları;

2017 iOS Sorunları Ve Artıları

2017 Yılında iOS genel olarak bu zamana kadar iPhone 6 ve 6S ile anıldı bu telefonlarda ise iOS’da en çok bahsedilen hata dokunmatik de kayıplar yaşanması ve  batarya sorunları oldu. 2016-2017 sürecinde iOS kullanıcıları iPhone bataryalarından memnun kalmadılar. Ayrıca gelen son güncellemelerin de daha önceki bir çok iOs kullanıcısı için yayımlanmaması iOs konusunda can sıkıcı olan ana konular arasında bolca tartışıldı.

Ayrıca iOS işletim sistemi kullanıcıları için güncelleme yapmak tam bir zulüm bundan dolayı telefonlarını değiştiren bir çok insanı şahsen tanıyorum. Güncellemeler tüm cihazlar için stabil olarak çalışıp çalışılmadığı kontrol edilmeden yayınlanmakta ve güncelleme esnasında iPhone cihazların depolama alanları yetmemekte. Hatta bazı cihazlar için içindeki tüm fotoğraf ve kişisel verileri bile temizleseniz güncelleme yapılamıyor çünkü alan yetersiz diyor.. Hal böyle olunca ya 64 GB bir iPhone yada 128Gb bir iPhone tercih etmeniz gerekiyor kiii bu biraz tuzlu olaibliyor.

Bir eksisi de çıkan telefonların fiyatlarının uçak gibi yükselmesine rağmen kasa kalitesinin düşüşü (iPhone 7 ile bir nebze topladılar.. ) ama iPhone 6 ve 6S tam bir kasa fiyaskosuydu büyüklenlerden tut birçok sorun yaşattı..

Ayrıca iOS’un en çok tercih edilen hızlı oluşu özelliği iOS 10 sonrasında çok fark edilir biçimde geride kalırken Android bu sorunu donanım ile bütünleşmeyi başararak 2017 de Android 7.0 Nougat güncellemesi ile ciddi manada aşmış bulunmakta.

EVET BİR ARTISI VAR! Oda zenginlik ve gösteriş yapılması masaya koyduğunda oha 6S mi oha iphone 7 mi aldın denmesi evet çünkü hangi android telefonu almak isterseniz isteyin kendi klasmanındaki iphonedan daha pahalısını bulamayacaksınız!

(Sözlerimi iOs düşmanlığı olarak algılamayın 2017 için konuşuyorum iOS son 10 yılın en stabil ve hızlı donanım bütünleşiği işletim sistemiyken bu yıl… Fiyaskoya gidiyor)

Ama bakalım iOs 11 Beta sürümü yaklaşıyor linke tıklayarak ayrıntıları görebilirsiniz..

2017 Android Soırunları ve Artıları

Android ise iOs kısmında söylediklerimin tam tersine iOS mu Android mi 2017 yılında bu sorunun cevabını daha da netleştirme çabasında gidiyor. Android 6.0 da izinlerin daraltılması ve incelenmesiyle iOS’un güvenilirliği seviyesine ulaştı ve bu yılda 7.0 güncellemesi ile donanımı ile daha bütünleşik ve stabil çalışmayı başardı. Ayrıca Google destekli olması sebebiyle günümüz dünyasında gelişen tüm teknolojilerlede bütünleşik şekilde kullanılabilir oldu buna örnek olarak Android Auto olabilir linke tıklayarak demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Ayrıca batarya ve güncelleme konusunda da Android telefonlar stabilleşiyor. Özellikle Asus ürünlerinde (Zenfone baz aldım.) batarya kullanımı gerçekten kaliteli. Ayrıca firmaların özel güncellemeleri haricinde Android, iOs kadar sık güncellemeler vermediği için kullanıcılarında güncelleme sıkıntısı yaşaması çok az bir seviyede. Ki 64GB bir Androidli cihazı da uygun fiyatlara almak çok kolay ve bütçe dostu.

EKSİSİ de var.. Android telefonların iOs cihazlara göre daha sık patlaması gibi ürkütücü bir eksi. Ama şunu bilmeniz gerekiyor patlamaya yol açan Android işletim sistemi değil firmanın kullandığı fiziksel parçalar 🙂