Harika dans eden robot, insanlara iyi görünmeye çalışıyor!

tarafından
26
Harika dans eden robot, insanlara iyi görünmeye çalışıyor!

 


Harika dans eden robot, insanlara iyi görünmeye çalışıyor!

Elon Musksüper akıllı robotların gezegenimizi yıkacağını, her platformda söylemesine rağmen insanlar için pek bir anlam ifade etmiyor. Robotların amacı sadece işlerimizi kolaylaştırmak olsa dahi, insan biraz düşününce ürpermiyor değil. Yakın zamanda, İsviçre Üniversitesi’nde üretilen ANYmal isimli robot, görüntüsüyle insanları korkutmayı başarsa dahi, yaptığı dans figürleri ile korkan insanları biraz olsun sakinleştirmeye çalışıyor.

Doktora öğrencisi Peter Frankhauser’in bir gazeteye verdiği röportaj da, “ANYmal, dans etmek için fiziken uygun bir robot olmasa dahi, onu özel kılan bu yetenekleri ile insanlara kendisini sevdirek” şeklinde açıklama yaptı. Bu robot sadece dans etmiyor, şarkının hızını analiz edip bu hıza göre hareket ediyor, ritim ile uyum içinde dans ettiği video da açık bir şekilde belli oluyor.

Frankhauser, “Bunu elde etmeye çalışıyorduk, eğer bu robotu diskoya götürürseniz, müziği algılar ve kareografi yaratabilir. Hareketlerini senkronize ederek daha uyumlu dans edebilir. Bu kadar güzel yeteneklerinin yanında, görünümünün korkunç olması bence hiç kimseyi kandıramaz. Sanki insanlığı yok etmek adına üretilmiş gibi görünüyor. Elon Musk ile aynı düşüncedeyim ve kesinlikle robotların kendi analizini kendi yapabilecek seviyelere getirilmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bir robot en fazla, bana yemek yapsın. İnsani duyguların yüklenmesi, kendi kararını kendi verebilir hale getirilmesi gerçekten beni ürpertiyor.