Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşü Neden Gerçekleşir?

tarafından
27
Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşü Neden Gerçekleşir?

Bugün bilim köşemizde Dünyanın kendi etrafında dönüşü neden gerçekleşir sorusunun cevabını vereceğiz. Biliyorsunuz ki Dünyanın temelde iki kinetik hareketi mevcuttur bunlardan bir tanesi Kendi etrafında dönüşü diğeri ise Güneş sisteminin merkezinde yani güneşin çevresindeki dönüşü. Eh bunları biliyoruz Kendi etrafında 24 saatte ve güneş çevresini ise 365 günde tamamlıyor ama NEDEN? Güneş sisteminin yada kendi etrafında dönüşü neden başladı ve dünyanın kendi etrafında dönüşü neden gerçekleşiyor?

Öncelikle Neden sorusunun cevabından önce bahsetmek istediğim ufak bir bilgi var. Aslında sonuç olarak bir cevaba ulaşmasa da ufkunuzu açacak bir bilgi olabilir.. Şöyle bir düşündüğümüzde güneş ve dünya büyük maddeler iken en düşük birim olan maddeyi oluşturan atomlar içerisindeki nötronlar bile kendi etrafında dönmekte. aynı şekilde bir üst katman olan dünya kendi etrafında üst katman olan ay dünyanın etrafında ve dünya ise güneşin etrafında dönüyor. Evrendeki tüm maddeler dönüş halindedir ve bu dönüş anını bozmak istemezler ve buna verilen bilimsel isim ise açısal momentumun korunumu. 

Peki Neden Dönüyorlar?

Dünya üzerinde daha atomların keşfi bile gerçekleşmemişken kültürel ve manevi zenginliğimiz olan Mevlana “Baktığım herşeyin döndüğünü gördüm ve bende dönerek tüm evrenle bütünleştim.” Demiştir. Yani evrendeki herşey dönüş halindedir. Buna evde deneme yapabileceğiniz basit bir yöntemde dahildir. Lavabonuzu tıkayarak suyla doldurun ve sonrasında suyu kapatarak tamamen duraklamasını sağlayın. Su tamamıyla durakladıgında yani tüm hareket enerjisi dinginleştiğinde potansiyel oldugunda tıpayı açarak suyun akışını gözlemleyin başlangıçta durgun olmasına rağmen suyun dönmeye başladığını göreceksiniz…

Aslında Dünyanın kendi etrafında dönüşü de dahil olmak üzere tüm bu dönüşün ana sebebi bilinmiyor.. Ama bu dönüş bir kere başladıktan sonra dünyanın kendi etrafında dönüşü uzayda gerçekleştiği ve ters yönde sürtünme kuvveti bulunmadığı için hiçbir zaman durmuyor.. Buna örnek olarak buz pateninde başta yavaş dönen kişinin olduğu yerde kendiliğinden hızlanması da örnek gösterilebilir.

Dünyanın kendi etrafında dönüşünün sebebi tam olarak bilinmese de dünyanın sıvı magma halden katı hale yoğunlaşırken dönmeye başladığı bilimsel olarak kanıtlanmış. Ama yoğunlaşmanın neden bu dönmeye sebep olduğu ve başta sürtünmesiz ortam olan uzayda nasıl dönmeye başladığını ve nasıl bir iç kuvvetin bunu başardığı tam olarak açıklanamıyor.

Daha Büyük Resim!

Aslında resmin dahada dışına dünyanın kendi etrafında dönüşü olayının dışına çıktığımızda. Dünya güneş etrafında da dönüyor. Ve DİĞER tüm gezegenler güneş etrafında dönüyor yani bizler Güneşin uydularıyız. Ve Güneş sistemimizde başka bir merkezin etrafında dönüyor olabilir. Dönüş merkezi hesaplanarak evrenin her şeyin etrafında döndüğü nokta çizgisel olarak saptanabilir.. Ama bunların hepsi birer teori HENÜZ!