Amazon Türkiye’ye Kesin Geliyor

tarafından
25
Amazon Türkiye’ye Kesin Geliyor

Amazon Türkiye’ye Kesin Geliyor

Amazon’un kesin geliyor olması, haberi duyan herkesi çok heyecanlandırdı. Herkes telaşa girdi, panik oldu, hatta Twitter’da “O kadar ürüne nasıl yetişeceğim @amazon” şeklinde tweet atan insanlar oldu. Bunda bu kadar sevinecek ne var hala anlamıyorum. Yerli yatırımlar ne hale gelecek, yerli şirketler, dükkanlar ne satacak hiç bunları düşünen yok.

Bir de Amazon gibi bir gücün Türkiye’ye gelmesi demek, oyuncak olmuş pazarın tekele dönüşmesi demektir. Herkesten düşük fiyatlar sunarak, tüm yerli firmaları, üreticileri ve satıcıları ezmeye çalışacak. Bunun sonucunda belki bizler daha ucuz teknoloji satın almış olacağız, ama arka plan da çok büyük pislik olacak. Ben arka tarafı düşündükçe, ön plan da ucuz teknoloji beni hiç heyecanlandırmıyor.

Uzun süredir konuşuluyor, özellikle Ali Çağatay’ın attığı tweet üzerine, neredeyse bir yıl olacak ve biz hala bunu konuşuyoruz. Gündemimiz, ne zaman gelecek?”.

 

“[irp posts=”1501″ name=”Büyük ekranlı iPhone geliyor”]

Bir de bunun üzerine gazetelerin, yalan haberleri ile gündemi meşgul etmeleri beni sinirlendiriyor açıkcası. Gazetelere ne zaman girsem, AmazonLojistik şirketi kurdu”, “Amazon artık Türkiye’de”, “Amazon, bizi sevindirmeye geliyor” gibi boş ve gayet mantıksız başlıklarla süslüyorlar. Tamam diyorum galiba geldi tıklıyorum başlığa, giriyorum içeriğe bir de ne göreyim, gazetelerin her zaman ki gibi yaptıkları haylazlıkları (Yalanları). Meğerse TV Ağı olan Amazon Prime‘dan bahsediyormuş bizim gazeteler.

Amazon Prime TV Ağı şirketidir. Netflix gibi hizmetler sunmaktadır.

Bir diğer nokta ise, bu doğru olabilir çünkü Temmuz ayına pek bir şey kalmadı. Amazon’un kendine uygun baktığı mekan, evet bu doğru olabilir ama bu haberin yanına hemen, “Mart ayının sonunda test satışlarına başlıyorlar” şeklinde başlık atıyorlar. Arkadaşlar inanmayın bugün Mart’ın 16’sı ve ortada lojistik yok, ofis yok, depo yok, çalışan yok…

Peki siz, Amazon’un Türkiye’ye gelmesi konusunda neler düşünüyorsunuz?