Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Kısaltan Hatalar

tarafından
44
Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Kısaltan Hatalar

Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Kısaltan Hatalar  

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri kısa pil ömrü en büyük sorunumuz haline geldi. Çabuk tükenen piller telefonların performansını da olumsuz etkiliyor. İstediğimiz uygulamaları rahatlıkla kullanamıyor, kullandığımız uygulamalardan da tam verim alamıyoruz. Üstelik olmadık zamanlarda gelen şarj uyarısı da fazlasıyla can sıkıcı. Çoğu zaman farkında olmadan telefonumuzun pil ömrünü kısaltan hatalar yapıyoruz. Telefonumuzu ilk aldığımız günlerde uzun süre giden pil ömrü bu hatalar sonucunda kısalıyor.

İşte akıllı telefonların pil ömrünü kısaltan 5 hata:  

 

 

 

                                

 

 

 

1- Yanlış Şarj Etme:

Uzun süre pil kullanımı hedeflerken telefonumuzu sık sık şarj ediyoruz. Ancak maalesef sonuç hüsran oluyor. Akıllı telefon tam doluluğa erişmeden şarjı sürekli tak çıkar yaptığımızda pil ömrü kısalıyor. Bu durumun önüne geçmek için telefonu belli aralıklarla şarja koymalı ve 0 dolduktan sonra şarjdan almalıyız. Aynı zamanda şarj işlemine başlamak için telefonun kapanmasını beklememek gerekiyor. %5 uyarısını aldığımız anda şarj eder ve bu esnada telefonla ilgilenmezsek daha verimli bir süreç geçirecek, pile de zarar vermeyeceğiz.

[irp posts=”1977″ name=”YouTube ana merkezina saldırı yapıldı!”]

Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Kısaltan Hatalar

 

 

 

2- Yanlış Ekran Renkleri ve Parlaklık:

Bu durum pek bilinmiyor ancak AMOLED ekrana sahip olan telefonlarda renkler pil ömrünün verimliliğinde söz sahibi oluyor. Parlak ve canlı renkler pil ömrünü olumsuz yönde etkiliyor. Bu renkler daha çok güç kullanımı gerektirdiği için pil ömrü kısalıyor. Siyah gibi koyu renkler ise güç kullanımını en aza indirgiyor. Telefonunuzda kullanacağınız ekran görselinin renklerine dikkat ederseniz pil ömrünün uzamasına katkıda bulunabilirsiniz. Aynı şekilde telefonun parlaklık seviyesi de çok önemli. Özellikle elle yaptığımız parlaklık ayarları enerji kullanımını arttırıyor. Parlaklık seviyesini otomatik olarak ayarladığınızda ise akıllı telefon kendi performans ve pil düzeyine uygun olarak parlaklığı düzenliyor.

 

 

3- Aşırı Soğuk ve Sıcak Hava

Pil ömrünü doğrudan etkileyen ancak çok da önemsemediğimiz hatalardan biri de ısınma. Isınmaya karşı duyarlı kimyasallarla üretilmiş akıllı telefon aşırı derecede soğuk ya da sıcak havaya maruz kaldığında normalden çok daha fazla enerji tüketmeye başlıyor. Böylece doğrudan pil ömrü kısalıyor. Bu durumu kontrol altına almayı denediğinizde ise olumlu sonuçları görmeye başlıyorsunuz.

 

 

 

4- Sürekli Çalışan Uygulamalar

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda kullandığımız sayısız uygulamayı da es geçemiyoruz. Uygulamaları en aza indirgemek tabii ki pil ömrünü olumlu yönde etkileyecek ancak bu durum pek de mümkün olmuyor. Sürekli geliştirilen ve hayatımızda büyük bir yer edinen uygulamaları silemiyoruz ama arka planda çalışmasını durdurarak büyük bir hatadan dönebiliriz. Arka planda sürekli çalışan uygulamalar özellikle de konum servisleri pil ömrünü çok fazla tüketiyor. Uygulamayla işimiz bittiğinde arka planda çalışmasını durdurursak daha uzun ömürlü bir pile sahip olabiliriz.

 

 

5- Dinlendirilmeyen Batarya

En büyük hatalardan biri de dillendirmediğimiz bataryalar. Bu kulağa pek mümkün gelmese de zaman zaman bataryaları dinlendirmemiz gerekiyor. Sürekli olarak çalışıp enerji tüketen bataryalar zamanla yoruluyor ve sonunda pil ömrü azalarak çalışamaz hale geliyor. Bu durumun önüne geçip pil ömrünü uzatmak için aralıklı olarak telefonu kapatıp bataryayı dinlemesi için bir süre rahat bırakmalıyız. Gündelik tempoda dinlendirme işlemi zor olsa da özellikle geceleri bu işlemi yapabiliriz. Böylece dinlenen batarya çok daha dinamik bir şekilde çalışacak ve uzun vadeli kullanım sağlayacak.