Akıllı telefonlar, gezegenimizi hızla yok ediyor!

tarafından
25
Akıllı telefonlar, gezegenimizi hızla yok ediyor!

Tüm dünya, rahat hayatımızın ve şık araçlarımızın tadını çıkarırken, yıkımın eşiğine doğru ilerlediğimizi bilmiyor. Ama bilmelisin ki sonumuz, düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir!

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, akıllı telefonlardan kaynaklanan büyük miktarda karbon yayılımının gezegenimizi endişe verici bir oranda öldürebileceğini doğruladı.

McMaster Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen bu araştırma, Temiz Üretim Dergisi’nde yayınlandı. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, monitörler, akıllı telefonlar ve sunucular da dahil olmak üzere 2010’dan 2020’ye kadar olan karbon etkisini analiz ettiler.

[irp posts=”1601″ name=”Facebook Messenger grup video özelliği”]

Bu çalışmanın sonuçları oldukça üzücü. 2007 yılında, toplam karbon ayak yayılımı sadece %1’ini seviyelerindeydi. Şimdi, bu rakam üçe katlandı ve hızla artıyor. Bu rakam, 2040 yılına kadar %14’ü geçecek. Bu, tüm iletişim endüstrisinin dünyanın dört bir yanındaki karbon etkisinin yarısı!

Bunun arkasındaki temel bir neden, yeni bir akıllı telefon imalatında gerekli olan nadir minerallerin madenciliğidir. Telefonların toplam CO2 emisyonlarının yaklaşık %85 – %95’ini, Apple, 2 yıl da oluşturuyor.

Bunun anlamı, eski ürününüzü on yıl boyunca şarj etmek ve çalıştırmak kadar fazla enerji tüketmektir.

Bir başka kayda değer bulgu ise, daha büyük bir ekran boyutuna sahip akıllı telefonların, daha küçük eş modellerinden fazla karbon yaydığıdır. iPhone 7 Plus ve diğer Plus modelleri diğer telefonlardan %10 daha fazla karbon üretiyor.

Geleceğimizi inşa ederken, bir yandan yıkıyoruz!